Який трудовий стаж зараховується для нарахування пенсії?

yak-obraxuvati-zarobitnu-platu-dlya-naraxuvannya-pensiї

  Відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

До 01 січня 2004 року стаж вважався трудовим на відміну від періоду після (тепер існує поняття «страхового стажу»).

Консультанти з питань пенсійного забезпечення АО «Європейський правозахист» звертають увагу на те, що до страхового стажу, відповідно до норм нового закону, зараховуються лише періоди, за які було сплачено страхові внески.

До січня 2004 стаж зараховується на підставі записів у трудовій книжці.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються:

    • дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
    • довідки, виписки із наказів;
    • особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати;
    • посвідчення, характеристики; письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання;
    • інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв’язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями потрібно звернення до суду. В такому разі може допомогти професіональна команда АО «Європейський правозахист».

Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник (його представник) подає трудову книжку та зазначає у заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника. Заявник (його представник) може додатково подавати інші документи про стаж роботи.

Після січня 2004 стаж зараховується за даними персоніфікованого обліку, виходячи з суми сплачених внесків.

До 1 січня 2004 року зараховується військова служба на підставі військових квитків, довідок військових комісаріатів, військових частин та установ Міноборони, довідок архівних та військово-лікувальних установ.

Після первого січня 2004 року стаж зараховується за даними персоніфікованого обліку.

    • Робота за цивільно-правовими договорами до 1.01.2004 зараховується за умови виплати страхових внесків (на підставі відповідного договору та інших документів, що підтверджують період роботи та сплату страхових внесків).
    • Після 1.01.2004 зараховується за даними персоніфікованого обліку виходячи із суми сплачених внесків.
    • Період отримання допомоги по безробіттю до 1 січня 2004 року зараховується за записами в трудовій книжці, внесеними органом державної служби зайнятості, або на підставі довідки служби зайнятості про період отримання допомоги по безробіттю. Після зазначеного періоду на підставі записів у трудовій книжці, довідки служби зайнятості, а починаючи з 1.01.2010 – за даними персоніфікованого обліку.
    • Навчання у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах до 1 січня 2004 зараховується лише період з денною формою навчання і підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і містять відомості про період навчання.

 

 

Володимир Слизченко, адвокат

Пишіть нам в мессенджер або телефонуйте: +380900909711

http://bb-zahyst.com/

читати більше: Соціальне, пенсійне забезпечення

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *