Хто надає статус багатодітних матерів і які вони мають пільги?

 

 

Стаття 51 Конституції України визначає, що сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Статус багатодітної сім’ї підтверджується посвідченнями батьків та дитини з багатодітної сім’ї. Все, що потрібно для отримання посвідчення, це звернутися до структурного підрозділу районної, районної в містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської ради одному з батьків за місцем реєстрації.  Адвокати з питань сім’ї АО «Європейський правозахист» радять мати при собі такі документи для оформлення зазначеного статусу:

-Заяву батька або матері про видачу посвідчень; копії свідоцтв про народження дітей; копію свідоцтва про шлюб (крім батька або матері, які виховують дітей самостійно); копіі сторінок паспорту батька та матері з даними про прізвище, ім’я, по батькові, дату його видачі і місце реєстрації; довідку про склад сім’ї (форма № 3); фотокартки (батьків та дітей) розміром 30 х 40 мм; довідку з загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років у разі, коли вони навчаються за денною формою навчання); довідку структурного підрозділу, виконавчого органу міської ради про те, що за місцем реєстрації батька або матері не видавались посвідчення (у разі реєстрації батьків за різними адресами).

Посвідчення видаються протягом 10 днів. Дитина може отримати посвідчення з 6 років, після 14 в нього потрібно буде вклеїти нову фотографію.

Багатодітна мати, як представник багатодітної сім’ї має ряд пільг, закріплених на державному рівні:

Пільги по оплаті комунальних послуг (відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства»):

  1. 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в житловому приміщенні (будинку), та додатково 10, 5 кв. метра на сім’ю);
  2. 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством.Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв.метр опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в житловому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв.метра на сім’ю;
  3. 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
  4. абонентська плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Вищевказані пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (не більше 2700 грн. на 1 члена сім’ї з 2019 року).

Пільги для дітей з багатодітних сімей:

  1. безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів (за умови, що середньомісячний дохід на 1 члена сім’ї за останні 6 місяців не перевищує 2700 грн.);
  2. щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
  3. першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
  4. безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі районних, обласних та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання ;
  5. безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей».

Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна від фахівців АО «Європейський правозахист».

Володимир Слизченко, адвокат

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *